Nacházíte seÚvod » Pro studenty » Aktuality

Knihovna zahalená vůní Paříže

11. 11. 2013


Přednášku Ing. Bc. Dagmar Renčínové v Krajské vědecké knihovně zachytila ve své reportáži studentka Nika Lacmanová z O4P. K jejímu článku přikládáme také několik fotografií.

 


Dne 4. listopadu 2013 v 18 hodin se uskutečnila přednáška v Krajské vědecké knihovně v Liberci, pojmenovaná „Haute couture“ aneb Tvůrci krásy pod Eiffelovkou. Na úvod promluvil pan ředitel Mgr. Petr Luksch, který se tímto vrátil k přednáškovému cyklu z loňského roku, a oznámil, že škola do budoucna chystá další přednášky ve spolupráci s KVK.

Přednáška, kterou si připravila Ing. Bc. Dagmar Renčínová, byla rozdělena na dvě části. První se týkala „haute couture“ (do češtiny přeloženo jako vysoká krejčovina), tedy oblečení šité v Paříži ručně z vysoce kvalitní drahé látky a na míru – zhlédli jsme ukázky z filmu o Marii Antoinettě, kterou nejčastěji oblékala Rose Bertinové. Poté v prezentaci následovala část o Charlesovi Frederickovi Worthovi – zakladateli této módy, který oblékal hned dvě císařovny. Jednou z nich byla francouzská císařovna, manželka Napoleona III., Evženie a druhou byla rakouská císařovna „Sissi“. Poté následovalo 20. století, zářící barvami díky Paulu Poiretovi. Večer nám ozvláštnili i Christian Dior, nebo Coco Chanel, která svou odvahou a originálními nápady (malé černé šaty a perly) dobyla svět.
Tito neobyčejní tvůrci začali vyrábět i parfémy, které dávali do luxusních flakonů. A právě parfémy byly tématem druhé části večera. Mnohé překvapilo například to, že i flakony s vůněmi mají svou vlastní soutěž Fifi Awards. Chvílemi se všichni stávali odborníky mezi „parfémoznalci“, to když spolu s přednášející pronikali do složení parfémů, jejich dělení a správného výběru. Voňavým zpestřením pro všechny bylo přičichnutí k Le Roy Soleil od Elsy Schiaparelli.
Velmi sugestivní byl konec tohoto večera, kdy před publikum vplulo postupně několik modelek (studentek SPŠ textilní), předvádějících opravdu nádherné společenské šaty (také z rukou studentů) francouzské líčení a bižuterii značky Šenýr Bijoux – to vše za zvuků francouzských šansonů.
Přednáška měla velký úspěch. Co víc dodat? Snad jen citát z úst již zmiňovaného Paula Poireta: „Žena se má v oděvu cítit jako královna nebo jako kráska z harému“.

Kontakt

Střední průmyslová
škola textilní
Tyršova 1
Liberec 460 01

 

Tel +420 485 110 096
info@spstliberec.cz

Napište nám

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

© 2013 Střední průmyslová škola textilní

Webové stránky od Prezentujte se