Nacházíte seÚvod » Pro studenty » Aktuality

Do Prahy za Blankou Matragi

25. 3. 2015


Díky projektu TechUp, který podporuje technické vzdělávání, jsme měli opět po roce možnost setkat se na komentované výstavě s módní návrhářkou Blankou Matragi.


Ve středu 18. 3. 2015 jsme se vydali autobusem směr Praha. Tam jsme zastavili několik set metrů od Obecního domu, kam jsme se dorazili pěšky.

Před příchodem paní Matragi jsme si prohlédli výstavu šatů, soch a dalšího umění. Blanka Matragi přišla o chvíli později. Měla na sobě černé tričko se strečovou sukní, kterou si k tričku sama přišila, černé vysoké kozačky na podpatku a silonky. Dlouhé rudé vlasy jí splývaly až do pasu a na tváři měla po celou dobu milý výraz. Hned na začátku proběhlo společné focení, abychom měli vzpomínku na toto setkání. Vyprávěla nám o tvorbě svých šatů a o tom, jak s touto prací začínala.

Narodila se ve Světlé nad Sázavou, vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor oděvní výtvarnictví. Vyprávěla o těžkých časech války v Libanonu, během které nepřestala tvořit své šaty. Nyní se může chlubit mnoha oceněními a dvěma autobiografiemi. Její nádherné šaty z ručně malovaného hedvábí, propracované do detailu a zdobené výšivkami si oblíbily nejen celebrity, ale i perské princezny. Říkala, že každé šaty mají svůj příběh a každý kamínek i korálek byly umístěny z nějakého důvodu. Na jedny šaty s vlečkou může být použito okolo 18 metrů látky a takové šaty pro princeznu mohou mít až 30 metrů. Během výstavy paní Matragi neustále doprovázela asistentka, která se snažila každé její přání splnit co nejdříve a nejlépe... Paní Matragi je přísná na své asistentky a pomocníky, protože ví, co chce. Ale rovněž sama na sebe je přísná a kritická, nicméně stále budí dobrý dojem. Na závěr setkání jsme měli možnost konzultovat své návrhy s pí. Blankou, velmi nás potěšil její zájem o naše práce i její doporučení, jakou cestou se v tvorbě dál ubírat.

Po výstavě jsme měli dvouhodinové osobní volno a snad všichni vyrazili do obchodního centra Palladium na nákupy. Ve 14:30 jsme se sešli před Obecním domem a vyrazili na cestu k autobusu do Liberce.

Setkání s Blankou Matragi bylo pro mě velkým zážitkem. Zapůsobila na mě svým osobitým stylem a chutí tvořit. Myslím, že pražské setkání splnilo očekávání nás všech a velmi nás inspirovalo k navrhování a zvažování nových možností, co se týče střihů a zdobení modelů.

Napsala: Jana Gašpieriková, 03T

Kontakt

Střední průmyslová
škola textilní
Tyršova 1
Liberec 460 01

 

Tel +420 485 110 096
info@spstliberec.cz

Napište nám

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

© 2013 Střední průmyslová škola textilní

Webové stránky od Prezentujte se