« červenec 2022 »
Po Út St Čt So Ne
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nacházíte seÚvod » Pro partnery » Aktuality

Lze přežít den bez technického textilu? - Článek Ing. L. Svodoby v Libereckém deníku

12. 2. 2015


Učitel odborných předmětů na naší škole Ing. Luboš Svoboda v tomto týdnu publikoval článek v Libereckém deníku, ve kterém se zamýšlí nad tím, zda bychom v dnešní době byli schopni zvládnout jeden běžný den bez technického textilu. Jestli vás toto téma zaujalo, celý text článu si můžete přečíst zde.


Lze přežít den bez technického textilu?

Téměř každý, kdo slyší slovo textil, si hned představí tkaniny pro oblečení a hned si udělá představu, že se do naší republiky dováží již hotové textilie z dálného východu a že se tedy nevyplatí studovat textilní obor zabývající se touto problematikou. Již ale málo kdo ví, že do tohoto oboru patří také technický textil, který má v současné době zelenou a že na výrobky z technických textilií narazíme v běžném životě téměř na každém kroku.  Zatímco neexistuje plnohodnotná náhrada textilií v oblasti odívání a bytového vybavení, textilie a textilní kompozity jsou předurčeny k tomu, aby nahradily plastové a kovové součásti, mohou nahradit i dřevo, kůži a další materiály.

Tak se s textilem setkáme v automobilovém průmyslu, stavebnictví, zemědělství, krajinotvorbě, strojírenství, elektronice, potravinářství, elektrotechnice a medicíně. Textilní výrobky pomáhají chránit zdraví a zajistit hygienu, aplikují se také ve sportu a zábavě, osobních ochranných prostředcích a při ochraně životního prostředí, dále v zemědělství, rybářství, dopravě, skladování, energetice a mnoha dalších oblastech.

Právě z tohoto pohledu je v naší republice celá řada textilních firem, které se začínají prosazovat na domácím i zahraničním trhu a v řadě případů nemají ve světě ani konkurenci. Problém ale většiny těchto firem spočívá v tom, že mají málo a nebo žádné textilní odborníky a tím jsou do jisté míry brzděni v ještě větším rozvoji a prosazení se s vývojem nových výrobků.

SPŠ textilní Liberec - jako poslední škola v republice vyučující obor Textilnictví - je schopna tyto odborníky pro potřeby praxe a firem vychovat. Nabízí studium, které má budoucnost a kde již studentům prvního ročníku může garantovat pracovní místo po vykonání maturitní zkoušky. Nevychovává tak maturanty pro Úřad práce, nýbrž pro zajímavá pracovní místa v celé naší republice.

Teoretická výuka je úspěšně doplňována i provozní praxí studentů ve špičkových textilních firmách na nejnovějších strojích a technologiích. Úspěšní a schopní studenti mohou pokračovat ve studiu na TU v Liberci, kde si mohou prohloubit svoje znalosti ještě do větších detailů a úspěšně se zapojit do celé řady výzkumných úkolů a prací.

Zkusme si představit den bez technického textilu a zjistíme, že se ráno probudíte ve studeném bytě, protože nám chybí textilní izolace naší stavby, potom se chcete nasnídat a opět problém, čerstvé pečivo a mléčné výrobky nejsou, chybí textilní filtry při zpracování mouky a mléka. Tak honem vyrazit autem do práce, ale ono ani to auto nefunguje bez textilu a navíc se nedá jet ani po dálnicích, které chybí podkladové textilie pro jejich zpevnění. A tak bychom mohli pokračovat celý den a zjišťovat co všechno z běžných věcí nefunguje a to nejenom v osobním životě, ale i v pracovním procesu. Pokud snad náhodou nejste úplně zdraví, tak i zde zjistíte, že vám lékaři nebudou moci plně vaše zdraví vrátit, protože opět jim chybí technický textil.  A když již jste celý den nějak přežili a chcete si zasportovat, tak opět problém, i zde narazíte na technický textil. Pánové si řeknou „nevadí, jdeme na pivo“, dámy na víno - ale ono není, protože jej není možné vyčistit, přefiltrovat. Tak již věříte, že bez technického textilu se dnes již neobejdeme?

Naší největší textilní firmou pro výrobu právě technických textilií a i nejúspěšnější je JUTA Dvůr Králové a následuje celá řada dalších firem, jako např.: TECHNOLEN Hlinsko, SVITAP Svitavy, SAINT-GOBAIN ADFORS Litomyšl, MITOP Mimoň ad.

Ve výrobě technických textilií je veliká budoucnost, tyto výrobky budou zasahovat stále do většího počtu oborů, budou nahrazovat stále více klasické materiály a výrobky. Proto zde SPŠ textilní Liberec nabízí jedinečnou příležitost ke studiu zajímavého oboru, který má budoucnost a to nejenom v naší republice.

Ing. Luboš Svoboda

Kontakt

Střední průmyslová
škola textilní
Tyršova 1
Liberec 460 01

 

Tel +420 485 110 096
info@spstliberec.cz

Napište nám

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

© 2013 Střední průmyslová škola textilní

Webové stránky od Prezentujte se