« červenec 2022 »
Po Út St Čt So Ne
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nacházíte seÚvod » Pro partnery » Aktuality

SPŠ textilní Liberec zachytila požadavky trhu práce

6. 5. 2014


Textilní průmysl v posledních letech zaznamenal podstatné navýšení výroby a jako jedno z mála odvětví se dostal do kladných čísel. Svoji produkci je schopen nabízet prakticky do celého světa a v řadě případů nemá ve světě ani konkurenci. Největší nárůst se projevil v oblasti technických textilií, které nacházejí uplatnění v mnoha netextilních oborech, jako například: v automobilovém průmyslu, zemědělství, stavebnictví, zdravotnictví, silničním a železničním stavitelství, leteckém průmyslu, skladovém hospodářství, ale i potravinářství, sportu a mnoha dalších oblastech.


V celé naší republice se výrobou zabývá více jak 600 textilních firem a to od nejmenších, které zaměstnávají 10 - 20 pracovníků, až po velké koncerny, kde již pracuje i 1.000 zaměstnanců. S tímto rozvojem však souvisí i jeden velký současný problém a to je nedostatek textilních odborníků, kteří by byli schopni připravovat konkurence schopné výrobky.

Vzhledem k tomu, že SPŠ textilní Liberec je již poslední střední školou v republice, která připravuje odborníky v oblasti technologie a výroby textilu, je o naše absolventy v poslední době na trhu práce obrovský zájem. Neuplyne týden, aby na naši školu nebyl vznesen dotaz o specialistu v tomto oboru. V poslední době se množí i případy, kdy firmy přímo navštíví studenty 3. a 4. ročníků a nabízejí jim zajímavou práci a v řadě případů i za zajímavé peníze. Dnes již není zvláštností výdělek textilního odborníka vysoko nad 20.000,- Kč.

Střední průmyslová škola textilní Liberec se proto, pod novým vedením, rozhodla tento trend zachytit a jako první krok učinila vstup do ATOKu (Asociace textilních, oděvních a kožedělných výrobců – www.atok.cz). Tím si usnadnila lepší přístup ke špičkovým textilním firmám a na druhé straně snadnější přístup k požadavkům těchto firem na jejich odbornost.

V osnovách studijního oboru Textilnictví je začleněna čtrnáctidenní předprázdninová praxe. Až do minulého školního roku si studenti tuto praxi zajišťovali sami a škola vždy pomohla pouze s aktuálním seznamem existujících textilních firem. Od letošního školního roku, však škola oslovila několik největších textilních firem a požádala je o možnost spolupráce v oblasti těchto praxí, přímo v jejich moderních provozech. Na tuto vzájemnou spolupráci firem a škol byla sice v minulosti celá řada státních projektů, ale výsledkem ve finále byla vždy jistá neochota a mnohdy i přísné předpisy a tak se studenti nikdy nedostali tam, kam bylo projektem slíbeno.

Naší škole se podařilo pro letošek zajistit praxi zatím sice pouze pro vybrané studenty, ale ve třech špičkových textilních firmách. Nabízíme tak studentům možnost si nejenom ověřit teoretické znalosti ze školy v praxi, ale zároveň se seznámit s moderními technologiemi, novými stroji, materiály, ale osvojit si i svoji manuální zručnost.

Letošní praxe proběhnou v měsíci květnu v těchto firmách:

VEBA a.s. Broumov - tradiční český výrobce afrických tkanin, brokátů, orientálního oblečení, ale i bytového textilu. Nemá v oblasti vývozu těchto tkanin do Afriky ve světě konkurenci. Naši studenti v této firmě projdou přípravnou, tkalcovnou - moderní žakárové stroje - a vzorovacím střediskem, kde si hlavně ověří svoje znalosti z předmětu "vazby a rozbory tkanin"

JUTA a.s. Dvůr Králové nad Labem - výroba produktů pro stavebnictví, zemědělství, obalových materiálů pro technické účely, technické materiály, umělé trávníky. Jedná se o největší a nejúspěšnější textilní firmu. Její ředitel se stal vítězem soutěže "Podnikatel roku 2013". V této firměse naši studenti seznámí s různými technologickými postupy při výrobě netkaných textilií i s jejich konečnou úpravou.

TECHNOLEN s.r.o. Hlinsko - výrobce technických textilií, filtračních tkanin, PVC plachtovin. I u této firmy budou naši studenti mít možnost si osvojit výrobu v přípravně a tkalcovně, ale i ve špičkově vybavené textilní laboratoři.

Určitým bonusem pro naše studenty je i slíbené finanční ohodnocení jejich činnosti. Firmy si od této spolupráce slibují větší zájem ze strany studentů o tento obor a chtějí jim předvést, že se neučí nezajímavý obor a že má skutečně budoucnost. Pokud se studenti při praxi osvědčí, jsou firmy připraveny jim nabídnout i do budoucna trvalý pracovní poměr na zajímavé výrobě a i na zajímavých funkčních místech.

Škola proto již na příští a další školní roky připravuje rozšíření těchto praxí do více špičkových firem se zajímavou a perspektivní výrobou, ale i pro více studentů. Tuto praxi by škola ráda uskutečňovala i v zahraničních firmách - mnohé již projevily zájem - aby studenti měli možnost se i zdokonalovat v jazycích. Tímto způsobem chce SPŠ textilní Liberec do budoucna vychovávat opět kvalitní textilní odborníky.

Příspěvek zaslal učitel odborných textilních předmětů Ing. Luboš Svoboda

Kontakt

Střední průmyslová
škola textilní
Tyršova 1
Liberec 460 01

 

Tel +420 485 110 096
info@spstliberec.cz

Napište nám

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

© 2013 Střední průmyslová škola textilní

Webové stránky od Prezentujte se