Nacházíte seÚvod » O škole » Aktuality

Uctění památky významného maďarského básníka 20. století na SPŠ textilní v Liberci

6. 11. 2019


Dne 4. 11. se konala na SPŠ textilní v Liberci vzpomínková akce u příležitosti 75. výročí úmrtí významného maďarského básníka Miklóse Glattera Radnótiho, který na této škole v minulosti studoval.


Radnóti navštěvoval na textilní škole abiturientský kurz tkalcovství v letech 1927/1928. V textilním oboru však nesetrval, zvítězila v něm touha věnovat se literatuře, a tak v následujících letech v Maďarsku vystudoval filozofickou fakultu a stal se básníkem a překladatelem.

Za druhé světové války ho však postihl smutný osud. Pro svůj neárijský původ byl poslán do pracovního tábora Bor v Srbsku a v listopadu 1944 na pochodu smrti byl u vesničky Abda nacisty zastřelen. Radnóti  je tak jedna z mnoha nevinných obětí holocaustu.

Pietní akce s položením věnců a květin u pamětní desky na průčelí školy se zúčastnil maďarský velvyslanec Miklós Boros, zástupci Svazu Maďarů žijících v Čechách, vedoucí Odboru kanceláře primátora Ing. Jiří Mejsnar a v neposlední řadě pedagogové a ředitelka liberecké textilky včetně zástupců studentů.

Na počest básníka zazněl úryvek z jeho tvorby v podání žákyně z druhého ročníku.

Součástí vzpomínky byla beseda o životě a díle Radnótiho, kterou pro žáky školy připravili maďarští rodáci. Strhující bylo vyprávění maďarského učitele, který se vydal po stopách pochodu smrti a posledních dnů básníka.

V českém překladu vyšly dvě básnické sbírky Radnótiho  -  „ A přece se vrátím“, výbor jeho vrcholné poezie, a „Perly lásky“, prvotina inspirovaná básníkovým pobytem v Liberci.

Mgr. Václava Bleierová

Mgr. Zuzana Pechová

Kontakt

Střední průmyslová
škola textilní
Tyršova 1
Liberec 460 01

 

Tel +420 485 110 096
info@spstliberec.cz

Napište nám

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

© 2013 Střední průmyslová škola textilní

Webové stránky od Prezentujte se