Nacházíte seÚvod » O škole » Aktuality

MLADÍ MÓDNÍ TVŮRCI SE SJELI DO LIBERCE NA SOUTĚŽ „ODĚV A TEXTIL, LIBEREC“

1. 10. 2017


Soutěž „Oděv a textil, Liberec 2017“, která se konala 21. 9. 2017, má za sebou vydařený 4. ročník. Soutěžící se do města pod Ještědem sjeli z Karlových Varů, Plzně, Prostějova, ale též ze slovenských Košic, ukrajinského Mukačeva a odjinud, celkem z 18 středních a základních škol, aby změřili své síly v soutěži mladých módních tvůrců.


Za dobu své existence získala soutěž již téměř dvě desítky partnerů zvučných jmen, kteří poskytují této akci významnou podporu. Spolupráce dvou hlavních partnerů, Střední průmyslové školy textilní, Liberec a Technické univerzity v Liberci, v jejíž moderních prostorách soutěž probíhá, funguje na jedničku. Studenti středních škol tak mají příležitost seznámit se se studijními programy TUL na vlastní oči při exkurzích. Akci podpořilo Statutární město Liberec ze svého Fondu vzdělávání.

Program zahájila úvodní nesoutěžní přehlídka liberecké SPŠ textilní. Denimové modely Báry Švarcové sladěné s bižuterií firmy FaBOS připomněly blízkost nedalekého Jablonce n. Nisou.

Poté se do pilné práce pustila odborná porota. Zasedla ve složení: módní návrhářka Jitka Klett, módní stylistka a redaktorka Klára Klempířová, Kateřina Kubínová z časopisu Burda Style, ředitelka Krajské vědecké knihovny Liberec Blanka Konvalinková, Andrea Kroupová z Nadace Preciosa, radní Libereckého kraje Květa Vinklátová, Petra Laurin z Domu česko-německého porozumění Rýnovice, Ondřej Ludín zastupující hostitelskou univerzitu a bývalé absolventky SPŠT Lucie Šantrochová a Nicole Neumannová. Do soutěžního klání bylo přihlášeno 69 kolekcí.

Soutěžit začaly základní školy v kategorii Tvoříme z textilu. Publikum skandovaným potleskem povzbuzovalo „malé kuchaře“ a jejich kolekci Láska prochází žaludkem. První cenu si do Lomnice nad Popelkou odvezli tvůrci ze ZUŠ za kolekci Kytice – 10 modelů coby 10 postav z básní Erbenovy Kytice.

Na starší a v mnoha případech ostřílené návrháře ze středních škol čekala výzva v podobě 4 soutěžních kategorií. Pro kategorii Jitka Klett s tématem Multikulturalismus v oděvní tvorbě dodala módní návrhářka materiál s vlastním originálním potiskem. Velkou motivaci poprat se o prvenství byla podoba ceny pro vítěze. Ten si totiž odvezl garanci prezentace vítězné kolekce na 2 velkých módních show, a to v Košicích a na Pražském hradě. S velkou radostí si tuto výjimečnou cenu za kolekci Respect odvezli studenti z karlovarské SUPŠ.

Klára Klempířová zaštítila kategorii Luxus a ryzí ženskost. Soutěžící si připravili kolekce extravagantní i noblesní či rafinované, z krásných materiálů, s ručními výšivkami. Pečlivě vypracovaná kolekce Paris Rosse podtrhla ženskost modelek Střední školy Strážnice a po zásluze zvítězila. Klára Klempířová poradila mladým návrhářům: „Důležité je mít chuť do práce, entuziasmus a radost z tvorby.“

Ondřej Ludín z TUL, jejíž studenti jsou vysíláni na stáže po celé Evropě,  se ujal „cestovatelské“ módní kategorie Letem světem. 23 kolekcí soutěžících v této kategorii navštívilo všechny kontinenty – návrháři se inspirovali operou v Sydney, elegancí Eiffelovy věže, kulturou Japonska, do modelů ozvláštněných náročnými parukami přenesli vzhled afrických žen. Nejvíce se porotě líbila kolekce LINKY Julie Chramostové ze strážnické školy, jejíž čisté bílo-černé provedení odkazovalo do oblasti Asie.

Petrolejové lampy, Květy zla nebo Ze života hmyzu už nejsou jen tituly známých knih, ale rovněž názvy módních kolekcí v originálně zadané kategorii Nepovinná četba. O její vyhlášení se postarala ředitelka krajské knihovny v Liberci Blanka Konvalinková, která k této kategorii poznamenala, že také „knihy inspirují.“ Kolekce Co knihovna dala...“ ze Střední školy oděvní a služeb Vizovice skvěle ztvárnila zadání kategorie. Navíc si autoři této kolekce mohou užívat roční předplatné časopisu Burda Style, neboť se stali vítězi této speciální ceny.

Zvláštní cenu si pro soutěžící připravili i další partneři akce: Liberecký kraj, Krajská vědecká knihovna, SPŠ textilní Liberec a Spolek pro pořádání soutěže „Oděv a textil, Liberec“. Prvně jmenovaný ocenil 3 mladé návrháře velmi trefně – krejčovskou pannou. Radní Libereckého kraje, Ing. Květa Vinklátová, vysvětlila, proč si tato soutěž zaslouží pozornost: „Liberecký kraj podporuje řemesla.“  Řemeslnou zručnost mohli návštěvníci soutěže obdivovat i v předsálí soutěže – tam se usadili s prezentací svých výrobků zástupci Střední školy řemesel a služeb z Jablonce nad Nisou. Díky tomuto partnerovi si všichni vítězové kategorií převzali krásné skleněné plastiky. Textilní workshopy SPŠ textilní nabídly ukázky práce s kolovratem a na textilním stavu.

Spolku pro pořádání soutěže „Oděv a textil, Liberec“, jmenovitě Ing. Aleně Benešové, Ing. Janě Kočí a Bc. Aleně Purmově, se podařilo upoutat na tradiční zaměření regionu a zároveň pomoci propagovat umělecko-řemeslné obory. Soutěž mladých talentů ukázala, že se o novou generaci módních tvůrců nemusíme bát a že mladí návrháři mají dostatek nápadů a odvahy.

 

Napsala: Zuzana Pechová

Kontakt

Střední průmyslová
škola textilní
Tyršova 1
Liberec 460 01

 

Tel +420 485 110 096
info@spstliberec.cz

Napište nám

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

© 2013 Střední průmyslová škola textilní

Webové stránky od Prezentujte se