Na Avantgardu s Karlem

22. 4. 2016

Avantgarda v Lysé nad Labem není jen soutěží středních odborných škol, ale také místem pro setkávání, předávání si zkušeností a sbírání zážitků. Právě tak ji poznal student 2. ročníku Jan Syrovátka.

Ve čtvrtek 21. dubna se naše škola zúčastnila soutěže s letitou tradicí Avantgarda v Lysé nad Labem.  Soutěžící čekaly jako každoročně 2 kategorie: tradiční a netradiční materiál. Speciální kategorií pro tento rok byla doba Karla IV. Mezi přihlášenými bylo mnoho středních a uměleckých škol, ale zavítala i mnohá učiliště.

Po příjezdu nám byla přidělena místnost, kde se připravoval celý realizační tým. Dopoledne se předváděly dvě kolekce: Braided world od autorky Zuzky Doudové a Lenore, která je výtvorem Moniky Blažkové a Zuzky Doudové, studentek z 02T. Konkurence ostatních škol byla veliká, ale přesto si všichni náležitě užili atmosféru velké soutěže.

Do oběda ještě vystoupila kolekce z netradičního materiálu od Šárky Tschiharschové a Ivči Macháčkové (obě z 02T) Bubble Fashion, do které byla použita bublinková folie.

Po skončení prvních dvou kategorií byla dlouhá obědová pauza, která poskytla porotě určitě spoustu času na rozmyšlenou, co že se jim to vlastně líbilo. Konečně se všichni dočkali pokračování a mohli pozorovat, co vymysleli tvůrci na téma Karel IV. V této kategorii se prezentovali studenti 1. ročníku s kolekcí Návštěva ve středověku. Musím přiznat, že někdy to byl opravdu zážitek pozorovat kombinaci prvků dřívější a dnešní doby, vedle některých spíš zábavných kulturních vložek se objevily i kolekce, které byly naprosto skvělé.

Paní učitelky Kočí a Benešová odvedly se svým týmem studentů z 1. ročníku při vypracování kostýmů ze středověku výbornou práci. Tato kolekce se velmi líbila celé porotě, proto si odnesla speciální cenu, a to cenu poroty. Té se líbila i kolekce Lenore, a proto i ona obdržela cenu poroty.

Po zabalení modelů a kosmetiky jsme se všichni poskládali zpátky do autobusu a vyrazili jsme směr Liberec. Panovala dobrá nálada z úspěchů, které si moji spolužáci určitě zasloužili.

Byla to skvělá zkušenost pro nás všechny a určitě i poučení, že konkurence je veliká. Příští rok nebudeme na Avantgardě chybět a opět zabodujeme.

Napsal: Jan Syrovátka, 02T