Nacházíte seÚvod » O škole » Aktuality

Modeling - dřina, která stojí za to

26. 2. 2015


Anna Sanetrníková, studentka třídy 03, je už třetím rokem úspěšnou modelkou SPŠT a navíc výraznou tváří prezentující naši školu. Byla požádána, aby zrekapitulovala své zkušenosti modelky, a tak vznikl velmi zajímavý text, který si můžete přečíst. Neváhejte, jde o poutavé čtení.


Kdy se dívkám splní sen?

Snad každá z nás snila o tom, že z ní jednoho dne bude modelka. Proč právě modelka? No, modelky mají krásné jemné tváře. Dokonalá těla. Oblékají je slavní návrháři podle nejnovějších módních trendů. Jejich obličeje zdobí billboardy a každý, kdo se na ně podívá, si řekne:  Ach, ta je krásná! Modelky jsou zkrátka placené za to, že jsou krásné.  Ale jen málo dívek, které mají tento sen, opravdu ví, kolik dřiny a stresu za tímhle blyštivým pozlátkem krásy a slávy doopravdy je.

Co je první, čeho si na modelce všimnete? Je vysoká a hubená. Stačí to? Ani náhodou! Pro modeling musíte mít co nejideálnější proporce, to znamená 90-60-90. No jo, ale co když máte široké boky? Nebo malá prsa? Jsou věci, se kterými nic neuděláte, a pomůže vám nanejvýš plastika. Na módní přehlídky se šije oblečení, určené pro jisté míry, a když je nemáte, můžete být sebekrásnější, ale máte smůlu. Navíc, když už tu vysněnou figuru máte, většinou je pěkně těžké si ji udržet. Největším zklamáním bývá, když slečna chodí třikrát týdně posilovat, potí ze sebe duši na rotopedu, odpouští si veškeré sladké, aby byla dokonalá, a na castingu jí řeknou, že je moc tlustá. Tu dřinu, kterou podstupujete, zkrátka nikdo nevidí.

A když už je modelka vybrána a bude mít štěstí, že se může procházet po mole, bude to mít lehké? Čtěte dál a odpovězte si sami. Před přehlídkou mají manekýny spoustu práce. Musí mít perfektně oholené nohy a vůbec, na obličeji nesmí mít jediný červený pupínek, musí si opatřit několikery silonky, pinetky a pérka v barvě svých vlasů. Musí se dobře vyspat, aby nevypadaly unaveně a neměly kruhy pod očima. Musí mít správnou barvu prádla, podle toho, co budou předvádět. Pokud nejsou správně připravené, jsou označené za nespolehlivé a další nabídku už nedostanou.

Když se ovšem děvče řádně připraví, čeká ji tradiční chaos a stres před přehlídkou. Ten začíná již několik hodin před těmi „pár minutami slávy“. Modelky mají většinou všechny jeden účes. Nikdo se jich neptá, jestli se jim líbí, nikoho nezajímá, jestli jim sluší, nebo jestli se modelkám ničí vlasy. Musí se zkrátka podřídit celku. Po účesu přichází na řadu líčení. Když je modelka šikovná a umí se sama dobře nalíčit, může si líčení trochu přizpůsobit svému obličeji a tak vypadat dobře a cítit se o něco klidněji. Avšak většina manekýnek spoléhá na to, že je někdo nalíčí, a výsledek ne vždy vypadá tak, jak by si přály.

Abychom nezapomněli na slibovaný chaos, vypadá zhruba následovně. Obvykle se nestíhá. Takže se pět minut před přehlídkou kulmují vlasy, malují pusy a všichni jsou ve stresu, že se něco pokazí. Na svačinu není čas a ve stresu ani chuť. Ať je nebo není vše připravené, začátek přehlídky se blíží, a tak se modelky oblékají do šatů, které jsou někdy nepohodlné, hodné upnuté, nebo na nich naopak visí. Ale to si taky nevybíráte, prostě předvádíte to, co vám je přiřazeno. Děvčata musí být oblečená minimálně 10 minut před začátkem přehlídky, takže už tenhle čas trávíte oblečená ve výše popsaném oblečení, ve kterém se kolikrát potíte, nebo odhaluje víc, než byste chtěla. Ale to k tomu prostě patří.

Nejhorší je ovšem nervozita před samotným vstoupením na molo. V těchto vteřinách, někdy minutách, vidíte své ruce, které se třesou, slyšíte svůj dech, který je příliš rychlý a nepravidelný, než aby vás mohl uklidnit. Cítíte bušení srdce, které všechnu nervozitu umocňuje. Hluboký nádech a výdech. Co když vypadám jako idiot? Jsem v tom tlustá! Ta hudba je moc krátká, určitě nevystačí, a přestane hrát, až tam budu. Ale ne, zapomněla jsem si sundat náhrdelník. Co když zakopnu? Spadnu? Nádech, výdech. Není čas na obavy, na pochybnosti. Holčina přede mnou už se vrací. Jsem na řadě. S posledním výdechem ze sebe vypustím všechny pochybnosti, usměji se a s perfektně ovládnutým výrazem, vyzařujícím sebejistotu vstoupím na molo. Když na vysokých jehlách dojdu na konec, vidím reakce diváků: mladé slečny, které nahlas kritizují šaty, které předvádím, i mne. Puberťáky, kteří se smějí, až se na ně lidé otáčejí, a dojaté výrazy postarších paní, kterým se naše modely moc líbí. Křečovitě se na konci mola usměji, a doufám, že při tom vypadám dobře. Střídám se s další slečnou, která má tutéž modelkovský výraz.

Jakmile jsem za zástěnou, odkopávám jehly, většinou za asistence ze sebe strhávám model, a letím k již připravenému dalšímu modelu, který musím během minuty navlíknout a zase vyjít na molo. Ovšem nesmím nic zašpinit makeupem ani si nesmím zničit účes. Na to, že se v místnosti převlékáte před cizími lidmi, nemyslíte. Většinou během převlíkání ukážete víc, než v těch nejodvážnějších plavkách. Ale to k tomu zkrátka patří. Stud jde stranou. Když se modelky zeptáte, jak se stihne převléct během půl minuty, odpoví vám, že prostě musí. A pak zase na molo. Sice trochu udýchaná, ale toho si nikdo nesmí všimnout, proto nahodím úsměv a jsem šťastná, že jsem vše stihla. Odměnou je mi potlesk.

Po skončení přehlídek je v šatně cítit uvolnění a uspokojení z dobře vykonané práce. Úspěch a pochvaly. Kolikrát je slyšet i zpěv. Všechno jsme zvládly. Máme to za sebou, byly jsme výborné. V tu chvíli se prostě nejde neradovat.

A víte co? Když si na tento chaos a stres zvyknete, na to, že vás každý, kdo vás vidí na mole, soudí podle toho, jak vypadáte, i když tak vypadat nechcete, když se proti všem těmto věcem obrníte, tak si to dokážete skvěle užít. Slyšet hudbu a jít v jejím opojném rytmu, všem lidem, kteří vás pozorují, předvést to nejlepší, a udělat to tak, aby si každý, kdo vás vidí, přál být na vašem místě. Jen málo děvčat má povahu na to, aby chodily po mole, ale když vás to chytne, tak i přes ty všechny nepříjemné věci vás už modeling nepustí. A s každou přehlídkou je to lepší a lepší, až se na mole, před stovkami očí cítíte jako doma, a užíváte si každou vteřinu, protože to vy jste ta modelka, jste tam, kde by chtěly být všechny dívky, které na vás můžou jenom dívat a snít.

Napsala: A. Sanetrníková, 03

Kontakt

Střední průmyslová
škola textilní
Tyršova 1
Liberec 460 01

 

Tel +420 485 110 096
info@spstliberec.cz

Napište nám

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

© 2013 Střední průmyslová škola textilní

Webové stránky od Prezentujte se