Třídy O1 a O1T na zájezdu v Praze - díky projektu TechUp

3. 12. 2014

Ve čtvrtek 27. listopadu se uskutečnil zájezd prvních ročníků do Prahy. Tato akce byla podpořena finančními prostředky z projektu TechUp, který probíhá od loňského září. O zážitcích z tohoto se dočtete v následujících dvou studentských reportážích, za které děkujeme Anežce Škrnové z O1 a Veronice Dlabolové z O1T.

I.

Ve čtvrtek 27. listopadu se třídy O1 a O1T vydaly na školní výlet do Prahy v doprovodu paní profesorky Zajíčkové, Holé, Pechové, Havlíkové a projektové koordinátorky Purmové. První zastávkou byl Pražský hrad, kde se třídy rozdělily a každá zvlášť si prošla tři nádvoří s komentářem vyučujících. S milou průvodkyní prozkoumaly přístupné části hradu, Svatovítskou katedrálu i její hrobku. Odtud pokračovaly v cestě do Zlaté uličky, kde se studenti dlouho nezdržovali, protože už tou dobou byli všichni prokřehlí ledovým větrem, který foukal prakticky všude. Autobusem byly třídy dopraveny k Obecnímu domu, kde se účastnily jedinečné výstavy Blanky Matragi.

Výlet byl završen rozchodem v Palladiu na hodinu a půl, kde se všichni relativně ohřáli a psychicky připravili na cestu do Liberce. K autobusu šli studenti pěšky Pařížskou ulicí, která byla jakousi exkluzivní třešničkou na dortu čtvrtečního výletu a kde se studenti i vyučující s Prahou rozloučili.

Napsala: Anežka Škrnová

II.

V pátek 27. listopadu pořádala škola pro třídu O1 a O1T exkurzi do Prahy. Navštívili jsme Pražský hrad a výstavu jedné z nejvýznamnějších českých módních návrhářek Blanky Matragi. Želbohu při přejezdu z jednoho místa na druhé jsem v autobuse zapomněla fotoaparát, takže tento článek se týká pouze první části exkurze.

Prohlídku Hradu jsme zahájili na Hradčanském náměstí,  viděli jsme Arcibiskupský palác, prošli jsme pod Platzerovými sochami zápasících obrů, Matyášovou branou až k Chrámu sv. Víta.  Komentovaná prohlídka interiéru chrámu byla vrcholem dopoledního programu. Obdivovali jsme překrásné klenby,  detaily umělecké výzdoby i repliky korunovačních klenotů. Průvodkyně nám také vysvětlila, jak se chrám postupně budoval po mnoho staletí a ukázala nám rozdíly mezi starou a novou částí.

Při další procházce Hradem mě zaujal např. portál chrámu sv. Jiří nebo staré kanony ve Zlaté uličce.

Jak už jsem napsala, výstava Blanky Matragi, byla velmi zajímavá, opravdu se mně i celé třídě líbila. Z odborného hlediska mě zaujalo zejména pečlivé vypracování modelů, opravdu jsem nikde neviděla švy, přesně jak nás upozorňovala vyučující.

Napsala: Veronika Dlabolová