Nacházíte seÚvod » O škole » Aktuality

Pocta maďarskému básníkovi

4. 11. 2014


Miklós Glatter Radnóti (1909-1944)

Ve školním roce 1927/1928 studoval na naší škole významný maďarský básník Miklós Glatter Radnóti.

U příležitosti 70. výročí básníkovy tragické smrti bude dne 8. 11. v 15:00h. za přítomnosti maďarského velvyslance odhalena pamětní deska na průčelí Střední průmyslové textilní školy v Liberci v Tyršově ulici. Poté bude následovat kulturní program v 17:00h. v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Na obě akce je veřejnost srdečně zvána.


Radnóti se narodil v Budapešti 5. 5. 1909. Do Liberce jej poslal jeho strýc, obchodník s textilem, který Miklose Glattera vychovával, neboť ten jako malý chlapec záhy osiřel.

Na textilní školu v Liberci nastoupil, když mu bylo 18 let. Zapsal se do jednoročního abiturientského kurzu, obor tkalcovství. V našem městě prožil necelý rok, ale právě zde zahájil svou literární tvorbu. V Liberci bydlel v podnájmu na Tržním náměstí č. 2, naplno si užíval mladistvých let, poznal zde studentskou lásku Tinni.

V červnu 1928 se vrátil do Maďarska. Tam jeho zájem doslova pohltila literatura. Studoval na filozofické fakultě v Segedíně, obor maďarština-francouzština.  Získal doktorský titul, stal se básníkem, literátem a překladatelem. Oženil se s milovanou Fanny Gyarmatiovou.

Za 2. světové války jej však postihl smutný osud. Pro svůj neárijský původ byl poslán do pracovního tábora v Srbsku a v listopadu 1944 na pochodu smrti byl u vesničky Abda nacisty zastřelen. Radnóti se stal obětí holocaustu.

Posmrtně byly v kapse jeho kabátu nalezeny poslední básně napsané na zlověstném pochodu. Jeho dílo je obžalobou nelidskosti fašismu a symbolem vítězství ducha nad smrtí a brutalitou.

V češtině doposud vyšel jediný výbor básní Radnótiho pod názvem „A přece se vrátím“.

Kontakt

Střední průmyslová
škola textilní
Tyršova 1
Liberec 460 01

 

Tel +420 485 110 096
info@spstliberec.cz

Napište nám

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

© 2013 Střední průmyslová škola textilní

Webové stránky od Prezentujte se