Nacházíte seÚvod » O škole » Aktuality

ITMA 2019 Barcelona

29. 8. 2019

Na konci června využil pan učitel Jan Teplý možnosti zúčastnit se největšího světového veletrhu výrobců techniky všech textilních oborů ITMA 2019, který se tentokrát pořádal ve španělské Barceloně. O rozsahu tohoto veletrhu, který se opakuje vždy po čtyřech letech svědčí následující čísla: 1 700 vystavovatelů v 8 halách na ploše 200 000m2. Nové informace, trendy a mnoho kontaktů budou využity k aktualizaci odborné výuky.

Za významnou podporu účasti děkujeme firmě ELLA-CS

Více o veletrhu

Naši textiláci zaujali na StreTech v Praze

19. 6. 2019

Dne 5. 6. 2019 proběhl třináctý ročník konference StreTech na ČVUT v Praze. StreTech se pořádá za účelem setkání žáků středních škol z celé české republiky a představení jejich prací. Této akce se zúčastnili i žáci naší školy z druhého ročníku Lenka Brabcová a David Brabec. Byly zde k vidění i prostudování práce přírodovědné, humanitní, technické a mnohé další. Naši žáci přišli na StreTech s prací zaměřenou na výrobu tzv. tkané žinylky. Tato práce zaujala spoustu lidí a sklidila také velký úspěch. Být součástí takové akce je skvělou příležitostí pro všechny budoucí studenty vysokých škol, vyzkoušet si, jak napsat odbornou práci a případně ji obhájit.

Ing. Lenka Fuxová

Zájem o naší školu byl veliký - Objevte^Liberec

15. 6. 2019

Sobota se pro některé naše zaměstnance stala pracovní. A byla to příjemně strávená sobota. Vše začalo před třemi měsíci, kdy nás oslovil Magistrát města Liberec, zda v rámci komentované prohlídky městské části Liberec-Kristiánov lze fyzicky navštívit naši školu včetně školních dílen. Samozřejmě, že jsem příležitost uvítali a byli jsme příjemně překvapeni velikým zájmem.

Děkujeme všem návštěvníkům i Magistrátu města Liberec za návštěvu

Úspěšná akce na Otevíráme zauhlovačku

8. 6. 2019

V sobotu 8. června jsme měli úžasnou možnost stát se součástí oslav 200 let od narození podnikatele Ignaze Ginzkey, který proslavil Vratislavice nad Nisou po celém světě. Ignaz Ginzley, syn chudého tkalce, díky svému důvtipu a podnikatelským schopnostem založil v polovině 19. století továrnu na koberce a další bytový textil, a stal se tak spolu s továrníkem Liebiegem jedním z největších továrníků střední Evropy.

Oslavy se konaly pod zauhlovací věží v komplexu bývalé továrny. Naši žáci Helena Dytrychová, Eliška Adlofová, Anna Tůmová, Dan Šulc a David Brabec představili textilní výrobu a návštěvníci tak měli možnost vyzkoušet si předení i tkaní. Zájem byl nad očekávání veliký.

Ještě jednou děkujeme teamu AvantgArt, z.s. za pozvání a velmi si vážíme snahy oživit státem chráněnou kulturní památku zauhlovací věž a proměnit ji v centrum pro setkávání.

 

 

 

Mezinárodní veletrh Techtextil 2019

31. 5. 2019

V květnu se zúčastnil pan učitel Jan Teplý veletrhu Techtextil 2019 ve Frankfurtu nad Mohanem. Během návštěvy největší evropské přehlídky firem, zabývajících se výrobou a využitím technického textilu, měl možnost získat nové poznatky a informace z tohoto stále se rozšiřujícího oboru  a navázat mnoho nových, pro školu významných kontaktů. Návštěva se uskutečnila s podporou klastru technických textilií, z.s. CLUTEX.

Praxe našich studentů - tentokrát v lyžařském ráji

23. 5. 2019

Dnes jsme se vydali za naší studentkou Monikou Najmanovou až do Rokytnice nad Jizerou, kde vykonává dvoutýdenní odbornou praxi. Jejím dočasným zaměstnavatelem se stala textilní firma uprostřed lyžařského ráje RTK, spol. s r.o.

Děkujeme panu Pavlu Ježkovi, vedoucímu výroby, za umožnění prohlídky velmi sympatické tkalcovké firmy.

VZOROVÁ MATURITNÍ PRÁCE Z ČESKÉHO JAZYKA

22. 5. 2019

Jako ohlédnutí se za jarním termínem maturitních zkoušek doporučujeme k přečtení slohovou práci s vysokým hodnocením CERMATU. Její autorkou je Eva Robovská z 04.

Zimní krajina

(zpracování: líčení)

Snad každý z nás má své oblíbené roční období. Čas, kdy rád sleduje přírodu, chodí ven na procházky a celým svým tělem a smysly ...

Liberecký kraj pomáhá k rozvoji oboru textilnictví

19. 4. 2019

Kde jinde, než na místě nejstarší textilní školy ve střední Evropě, se mělo toto setkání uskutečnit. Textilka se stala místem setkání zástupců Krajského úřadu Libereckého kraje, Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, Technické univerzity v Liberci Fakulty textilní, klastru technických textilií CLUTEX a ředitelů průmyslových škol nejen s textilními obory. Předmětem diskuse byl rozvoj textilního oboru na podkladu RIS3 strategie - další rozvoj domény specializace "Pokročilé materiály na bázi textilních struktur a technologie pro nové multidisciplinární aplikace" a navázání spolupráce v rámci mezinárodní inovační platformy Regiotex.

Setkání přineslo všem zúčastněným mnohé informace ohledně podpory evropských prostředků s nejnovějšími technologiemi za rozvoj nových textilních oborů s perspektivou globálního rozsahu. Současně bylo vyřčeno mnoho podnětů a položeno mnoho otázek ohledně okruhů specializace, perspektivních oblastí do budoucnosti, postupů k uskutečnění cílů a stanovení prioritních oborů, mezi něž bezesporu patří pokročilé materiály na bázi textilních struktur.

Současně byli přítomní seznámeni s projektem Tex4IM - Textile Clusters for Industrial Modernization (Textilní klastry podporující průmyslovou modernizaci), který zahrnuje osm regionálních evropských oblastí.

Více v tiskové zprávě

Přehlídka pro libereckou pobočku pojišťovny Kooperativa

18. 4. 2019

V úterý 10. 4. v odpoledních hodinách zpestřili studenti pracovní atmosféru zaměstnancům liberecké pobočky pojišťovny  Kooperativa. Krásné modelky i jeden model ze Střední průmyslové školy textilní Liberec předvedli 50 modelů z autorských kolekcí i aktuálních trend z nabídky obchodu Reserved.

AVANTGARDA 2019 V LYSÉ NAD LABEM

11. 4. 2019

I letošní rok jsme se zúčastnili módní soutěže Avantgarda, která se konala 11. dubna v Lysé nad Labem, a je součástí výstavy Elegance.

Kolekce s názvem Dědova košile, kterou vytvořily nadané žákyně 2. ročníku Lucka Tománková, Tereza Benešová, Klára Melková a Natálie Vodičková, se představila v kategorii Oděv z tradičního materiálu. Tři autorské „šokující“ modely Fast Fashion navržené kreativně smýšlejícím Ondrou Želechovským, žákem 3. ročníku, mohli diváci obdivovat v kategorii Oděv z netradičního materiálu.

Podpořit naše manekýnky a módní návrháře přijeli žáci a žákyně 1. ročníků, kteří zde mohli načerpat inspiraci a motivaci pro svoji osobitou designérskou tvorbu.

Mgr. Eva Zajíčková

Žlutý den na textilce

1. 4. 2019

Pondělí 1. 4. bylo vybráno jako den pro přivítání jara ve žlutém. A nebyl to apríl. Jak se akce vydařila můžete zhodnotit na přiložených fotografiích, které se vám zobrazí po kliknutí na článek.

 

Volby do školské rady z řad zletilých žáků a zákonných zástupců nezletilých žáků

25. 3. 2019

Na základě § 167 odst. 4 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním a vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů a podle Volebního řádu pro volby do školských rad základních, středních a vyšších odborných škol ze dne 15. 2. 2015

ředitelka školy vyhlašuje volby z řad zletilých žáků a zákonných zástupců nezletilých žáků do školské rady

Datum konání voleb:  pátek 26. 4. 2019

Místo konání:            budova Střední průmyslové školy textilní, Liberec, Tyršova 1

Čas konání:              16:00 - 18:00 (v době konání třídních schůzek)

Vyhlášení voleb

Návrh kandidáta

Prohlášení kandidáta

Kandidátní listina

Výsledek voleb

Tvořivé odpoledne na textilce

22. 3. 2019

Dne 20. 3. 2019 proběhlo v polytechnické dílně naší školy  již 3. setkání platformy Metodického centra  pro oděvní a textilní obory. V rámci tohoto setkání se konal  workshop na téma „Textilní šperk“.  Během workshopu vládla opět pohodová atmosféra a účastnice, které byly velmi šikovné, si zvládly vyrobit originální textilní šperky. Jak se jim dílo zadařilo můžete vidět na přiložených fotografiích.
3. setkání metodického centra lze opět zhodnotit jako velmi vydařené.

Ing. Alena Purmová

Více o platformě Metodického centra pro oděvní a textilní obory

28. únor – nejen poslední den měsíce …..

20. 3. 2019

ale také den setkání našich studentů ruského jazyka (jako 2. volitelného jazyka) se studenty přímo z Ruska, kteří se v prostorách naší školy vzdělávají jeden rok v českém jazyce.

Setkání, které probíhalo v učebně po dobu 2 hodin a kde nechybělo ani pohoštění, bylo více než neformální. Čas strávený společenskými aktivitami, vzájemným poznáváním a dvoujazyčnou komunikací, občas doplněnou „body language“, se všem líbil. Vždyť ne každý den mají žáci možnost se živě setkat s příslušníkem jiné kultury. Už se těšíme na příští rok!

Mgr. Ivana Havlíková

Maturitní ples v Clarion Grandhotelu Zlatý lev

25. 2. 2019

Letošní maturanti, žáci tříd O4 a O4T, si za pomoci předsedkyně SRSPŠ paní Bradáčové připravili svůj ples v ne zcela tradičních prostorách pro konání maturitního plesu. Reprezentativní prostřední grandhotelu předčilo veškerá očekávání a tak maturitní ples Střední průmyslové školy textilní byl v letošním roce více než velkolepý.

Děkujeme paní třídní učitelce Ing. Aleně Benešové i paní Slavomile Bradáčové za bezchybnou organizaci plesu.

Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek aneb literární maraton 2019

12. 2. 2019

Po loňském Alchymistovi brazilského bestselleristy Coelha jsme letos zvolili titul z české literatury. Volba padla na vítěznou knihu ankety Kniha mého srdce, kterou se stal Saturnin od Zdeňka Jirotky.

A tak jsme celý den strávili s Jirotkovými hrdiny: nevyzpytatelným sluhou Saturninem a jeho pánem, krásnou slečnou Barborou, komickou tetou Kateřinou, líným Miloušem a dalšími postavami tohoto svěžího díla.

Od prvního vydání r. 1942 už uběhlo hodně času, ale své fanoušky si kniha stále nachází. A pokud by někoho zajímalo, jak si hrdinové vedli v dalším životě,  může sáhnout po volném pokračování Saturnin se vrací od Miroslava Macka.

Studenty přišli ve čtení podpořit i kantoři a celá akce se nesla v příjemném duchu.

Organizátorky Eva Zajíčková a Zuzana Pechová děkují všem, kteří se zúčastnili.

 

Made in Jablonec 2019

14. 1. 2019

Již třetím rokem se naši studenti zapojili do projektu, ve které se pojí neodlučitelné - oděv a šperk. A to hned ve dvojím složení. První, nové a velmi šťastné spojení bylo se Střední školou řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou a druhé, již tradiční s firmou FABOS, s.r.o. Vtipné a důmyslné oděvy navrhli studenti 2., 3. a 4. ročníku Barbora Švarcová, Nela Laurinová, Ondřej Želechovský, Kateřina Mizerová a Julie Hartmanová. Trochu málo z recenze kritika Zdeňka Dama:

  • Zahajovací třetina přehlídky patřila školám a hned první tvůrčí tandem složený ze žáků SŠ řemesel a služeb Jablonec n.N. a SPŠ textilní Liberec ukázal, že rozhodně nepůjde o žádné předskokany. Po pravdě řečeno, jejich trojice modelů patřila k jednomu z vrcholů večera jak provedením, tak vtipností. Modely byly mírně extravagantní, přitom nositelné. Tedy s výjimkou šatů pošitých mapou hvězdné oblohy se souhvězdími naznačenými skleněnými trubičkami, ve kterých by asi nebylo dobré si sedat, ale právě pro takové modely se přece přehlídky pořádají! Za ty šaty a ulítlý náhrdelník dávám první palec vzhůru.

  • Pozor, přichází první opravdový vrchol večera, firma FABOS a SPŠ textilní Liberec, spojení, které se během několika posledních ročníků stalo zárukou nejvyšší kvality a kreativity. A nezklamali ani letos, možná to, co předvedli, balancuje trochu na hraně kýče, ale je to nejen velké, ale opravdu velkolepé, přesně splňující to, co divák od přehlídky tohoto typu očekává. Za mě palec vzhůru!

Tisková zpráva k přehlídce

Vánoce, Vánoce přicházejí, ……

21. 12. 2018

ne jenom k lidem, ale i k pejskům v útulku v Krásném lese.  Jako každoročně v čase předvánočním, tak i tento rok naše škola nakoupila v Chovatelských potřebách ve Stráži u Liberce krmení pro obyvatele útulku za 6 805,- Kč. Tuto částku, mimochodem ještě vyšší než vloni, mezi sebou dobrovolně vybrali studenti i učitelé a zaměstnanci školy. Dobrých skutků není nikdy dost. Vždyť jsou přeci Vánoce!

Předvánoční Drážďany 2018

17. 12. 2018

Jako každý rok jsme se i tentokrát vydali za vánoční atmosférou do saských Drážďan, letos pro velký zájem hned dvakrát. Tradičně jsme začali výpravu v Novém městě, kde jsme se jako vždy vyfotili pod sochou Augusta II. Ve Starém městě jsme tentokrát navštívili i Rezidenční zámek. Zde jsme měli možnost zhlédnout zajímavou výstavu historických oděvů. Za prohlížení mnoha památek jako je kostel Frauenkirche, galerie Albertinum nebo Zwinger, jsme prošli hned několik trhů. Někteří využili možnosti ochutnat místní speciality, nebo se vydali shánět poslední vánoční dárky. Na konci naší cesty byli už všichni vánočně naladěni, ať už to bylo kouzlem adventních trhů, nebo možností vánočních nákupů, kterou každý s radostí využil.
Alice Kudláčková, žákyně O3

OLYMPIÁDA V ČESKÉM JAZYCE ZNÁ SVÉ LETOŠNÍ VÍTĚZE

13. 12. 2018

Školní kolo 45. ročníku Olympiády v českém jazyce proběhlo v tradičním předvánočním termínu a přilákalo účastníky ze všech ročníků. Soutěže se na naší škole zúčastnilo 10 studentů. Rozhodující se pro celkový výsledek ukázal úspěch v první části.  Šest otázek z mluvnice prověřilo vědomosti soutěžících z nejrůznějších oblastí mateřštiny.

SUPER AKCE EXIT TOUR

27. 11. 2018

V rámci naplnění Minimálního preventivního programu proběhla 20. listopadu 2018 na naší škole super akce nazvaná Exit Tour, jejímž organizátorem byla Křesťanská akademie mladých. Již před šesti lety naši studenti mohli zážitkovou a prožitkovou formou nasát témata týkající se prevence sociálně patologických jevů, a protože ohlasy z řad studentů i pedagogů byly tehdy velmi pozitivní, neváhali jsme a opět využili nabídky KAM.

PŘÍBĚHY BEZPRÁVÍ 2018

14. 11. 2018

Jako každý rok se v listopadu naše škola zúčastnila projektu Příběhy bezpráví - Měsíc filmu na školách, který pořádá organizace Člověk v tísni. Účelem akce je objevovat s žáky příběhy z nedávné minulosti, které by neměly být zapomenuty.

Den otevřených dveří ve čtvrtek 22. listopadu 2018

12. 11. 2018

Žáci a pedagogové vás zvou na den otevřených dveří ve čtvrtek 22. listopadu 2018 od 12:00 do 18:00. Přijďte si prohlédnout naši školu včetně unikátních dílen a my vám ukážeme výsledky našeho vzdělávání včetně prezentace tvorby oborů Textilnictví a Oděvnictví. Módní přehlídka se koná v hlavní budově v 16:30.

TEXTILKA SE STALA PATRONEM STROMU SVOBODY

25. 10. 2018

Střední průmyslová škola textilní v Liberci se ve čtvrtek 25. října stala patronem stromu vysazeného k 100. výročí vzniku Československé republiky.

BLUE DENIM DAY

4. 10. 2018

Děkuji všem, kteří se zúčastnili a podpořili fajn akci.


stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Kontakt

Střední průmyslová
škola textilní
Tyršova 1
Liberec 460 01

 

Tel +420 485 110 096
info@spstliberec.cz

Napište nám

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

© 2013 Střední průmyslová škola textilní

Webové stránky od Prezentujte se