PŘÍBĚHY BEZPRÁVÍ 2018

14. 11. 2018

Jako každý rok se v listopadu naše škola zúčastnila projektu Příběhy bezpráví - Měsíc filmu na školách, který pořádá organizace Člověk v tísni. Účelem akce je objevovat s žáky příběhy z nedávné minulosti, které by neměly být zapomenuty.

Studenti letos zhlédli dokumentární film Olgy Sommerové Ztracená duše národa – Ztráta tradice. Při této příležitosti přišel mezi studenty vzácný host, PhDr. Jan Šolc, vysokoškolský profesor, občanský aktivista a čestný občan města Liberce.

Po zhlédnutí filmu diskutoval pan Šolc víc než hodinu se studentkami třídy 01. Vzpomínal na těžké chvíle svého života – jeho otec byl uvězněn v 50. letech minulého století ve vykonstruovaném procesu, on sám byl Státní bezpečností nucen ke spolupráci (neúspěšně) a místo milované kantořiny pracoval až do sametové revoluce jako stavební dělník.

Pan Šolc provokoval studenty k diskusi, a tak pršely dotazy osobního rázu: „Jak jste se cítil jako dítě politického vězně? Změnil byste něco ve svém životě?“, Došlo i na filozofické otázky a hodnocení současného dění ve společnosti. Pan Šolc odpovídal poutavě, s chutí podělit se o své životní poznatky a jeho vyprávění studentky ocenily dlouhým potleskem.

Akce se vydařila a byla pro mladou generaci přínosem.

Mgr. Zuzana Pechová