„ODĚV A TEXTIL, LIBEREC 2018“ : VYDAŘENÝ ROČNÍK

20. 9. 2018

Už popáté se sjeli mladí módní tvůrci z celé republiky a Slovenska do Liberce na soutěž „Oděv a textil, Liberec 2018 aneb Bez textilu by nebylo oděvu“. V prostorách Technické univerzity Liberec, které byly ke konání akce zapůjčeny Fakultou textilní, předvedli módní kolekce žáci základních a středních škol. Akce byla podpořena z Fondu vzdělávání Statutárního města Liberec a z rozpočtu Libereckého kraje. V přízemí a předsálí univerzity probíhaly doprovodné akce – Festival uměleckoprůmyslových škol a textilní workshopy, které připravili žáci SPŠ textilní. Díky projektu EDTEX, jehož cílem je propojení moderního textilního vzdělávání a praxe, se jako čestní hosté akce zúčastnili zástupci Polska, Španělska a Portugalska.

V úvodu účastníky soutěže a diváky pozdravila ředitelka SPŠ textilní Jana Kočí, která zároveň poděkovala Aleně Benešové, předsedkyni hlavního organizátora soutěže, Spolku pro pořádání soutěže Oděv a textil, Liberec. Následovalo vystoupení děkanky Fakulty textilní TU Jana Drašarová,  Ta si připravila „pohádku-podobenství“ o užitečnosti textilu, a vtipně posunula úvod akce k samotné soutěži. Soutěžící a diváky též přivítala zástupkyně Statutárního města Liberec paní Michaela Menšíková.

Devítičlenná porota plná zvučných jmen a hvězdných osobností ze světa módního návrhářství měla za úkol zhodnotit víc než 60 kolekcí v 5 kategoriích. Zhostily se ho s profesionalitou jim vlastní. Na vyzvání moderátorky se návrhářky podělily s publikem o vzpomínky na úplné začátky. Např. Liběna Rochová zavzpomínala na své modré šaty, které si ručně ušila v páté třídě – dnes už je nemá, ale přesně popsala, jak vypadaly. Také řekla, že soutěžím mladých tvůrců velmi fandí, což souvisí s faktem, že již 12 roků vede na UMPRUM Ateliér designu, oděvu a obuvi.

Soutěž zahájily základní školy v kategorií Tvoříme z textilu. Nejvíc se líbila hravá kolekce s vtipnou choreografií Cesta kolem světa. Skleněnou plastiku pro vítěze, kterou pro všechny kategorie vyrobili v jablonecké Střední škole řemesel a služeb, si odvezly děti ze ZŠ Miletín.

Nádhernou a efektní kategorii Hravá dokonalost vyhlásila Nadace Preciosa, v jejímž programu je mj. podpora studentů a vzdělávání. Preciosa poskytla soutěžícím pro výrobu modelů skleněné komponenty. Z vítězství se radovali studenti SUPŠ Karlovy Vary díky sametově divadelní kolekci Minima.

Zadání kategorie Ne, nejsem štíhlá nebylo všemi soutěžícími správně pochopeno, jak vysvětlila při vyhlašování vítězů Liběna Rochová, a proto byly oceněny pouze 2 kolekce. 1. místo obsadila SŠ designu a řemesel Kladno s kolekcí Také order.

Velmi kvalitní a zajímavé kolekce se utkaly v kategorii Člověk jako součást přírody. Nakonec zabodovala paličkovaná krajka coby prvek kolekce Hand touch. Modely vytvořili na VOŠTŘ a SUŠTŘ v Praze 1.

Cenu pro vítěze v největší konkurenci 23 kolekcí v kategorii Sen vybojovala a na Moravu si po zásluze odvezla SŠ Strážnice za avantgardní kolekci Distinctive.

Své ceny také předaly Střední průmyslová škola textilní, Liberec, časopis Burda Style, Krajská vědecká knihovna Liberec, divadlo F. X. Šaldy a Spolek pro pořádání soutěže Oděv a textil, Liberec.

Studenti Katedry designu Fakulty textilní TUL předvedli svou tvorbu v nesoutěžní přehlídce BAKALAUREÁTY.

Velmi pozitivně vyznělo zapojení jedné z porotkyň, 1. vicemiss Libereckého kraje Anety Pavlatové, do charitativního projektu pro Dětský domov v Semilech.  Aneta Pavlatová zasedla v porotě v šatech, které ozdobily děti z domova otisky svých dlaní. A tyto děti byly pozvány do Liberce, aby si užily atmosféru soutěže a její program.

Nelze zapomenout na novinku – kategorii pro ZŠ „Módní kresba“, jejímž tématem byla pro letošní ročník Móda kosmického věku. O zájmu zúčastněných žáků 1. – 9. tříd ZŠ svědčí 100 kreseb.

A na závěr slova módní návrhářky a porotkyně Jitky Klett, která povzbudila všechny mladé návrháře: „Soutěž je pro vás obrovská výzva. Do další práce ať vás motivuje úspěch, ale třeba i neúspěch.“ Znamená to, že i v nelehkém, ale prestižním oboru módního návrhářství a práce s textilem není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

Zuzana Pechová