Další setkání v rámci projektu Gemini

2. 4. 2018

Konečně jsme se dočkali a opět jsme se setkali s našimi německými kamarády z partnerské školy v Plauen. Od 21. 3. – 23. 3. 2018 jsme strávili společně 3 báječné dny plné akce, zážitků, besed a workshopů v klášterním areálu St. Marienthal nedaleko městečka Ostritz.

Ubytování ve dvoulůžkových pokojích v zrekonstruovaných hospodářských staveních dotvořilo zajímavou atmosféru klášterního prostředí. My jsme byli ubytování v bývalé mlýnici a naši němečtí kamarádi zase v teletníku. Obrovská, vkusně a účelově zařízená jídelna sloužila dříve jako kravín, v domě pro rodiny s dětmi byly ještě před několika málo lety zaparkovány traktory. V současné době obývá klášterní prostory ještě 9 jeptišek, s nimiž jsme se ale nesetkali.

V rámci programu nás dvě německé lektorky seznámily se způsobem vzdělávání v Německu a s možnostmi dalšího uplatnění či vzdělávání absolventů po ukončení střední školy. Také si pro nás připravily praktické úkoly. Rozdělili jsme se do smíšených česko-německých skupinek a zamýšleli jsme nad pozitivy a negativy povolání, která jsme si vybrali.

Druhý den pobytu byl vyhrazen na exkurze. Navštívili jsme Německé muzeum damašku a froté v Großschönau, v městečku, které se právem označuje za textilní obec, neboť od roku 1666 do roku 1933 se zde vyráběl pravý damašek a také výroba froté má zde dlouhou tradici. Prohlédli jsme si 27 funkčních historických tkalcovských stavů s praktickou ukázkou tkaní plátna, damašku a froté. Velkou technickou raritou je funkční, zrekonstruovaný tkalcovský stav damašku z roku 1835 a v celém Německu poslední stav na tkaní froté ručníků. Němečtí žáci navštívili firmu Frottana a seznámili se zde s výrobou froté výrobků. Exkurze jsme zakončili prohlídkou města Žitava.

Na závěr našeho společného třídenního setkání jsme připravili pro německé kamarády prohlídku naší školy. Bohužel už nezbyl čas, abychom je provedli centrem Liberce a ukázali jim nejen nádhernou architekturu a památky města, ale i sportovní a zábavní centra, kterých je v našem městě požehnaně. A o to větší důvod je k dalšímu setkání, na které se už nyní těšíme.

Mgr. Eva Zajíčková