« srpen 2017 »

Projekt GEMINI (Společná iniciativa pro česko-německý trh práce pomocí přeshraniční profesní orientace)

26. 3. 2017

Ve dnech 21. - 23. 3. 2017 se někteří žáci z prvního, druhého a třetího ročníku zúčastnili projektu GEMINI, který má za cíl nejen navázat kontakt se žáky vybrané školy z jiné země, seznámit se a představit svoji zemi druhé skupině, ale i připravit žáky a studenty středních odborných škol a učilišť Libereckého kraje na šance a perspektivy česko-německého trhu práce. Setkání proběhlo v prostorách Mezinárodního centra duchovní obnovy v Hejnicích.

První den byl věnován především seznamování. Pořadatelé projektu toho docílili pomocí kreativních a zábavných her. Na závěr dne česká i německá skupina představila ostatním své město či školu.

Druhý den dopoledne vystoupili lektoři Technické univerzity Liberec s prezentacemi na téma komunikační, presenční dovednosti a kariéra. Jak napsat životopis, motivační dopis a pracovní podmínky v obou zemích byly obsahem jejich přednášky. Po obědě si byli všichni prohlédnout baziliku Navštívení Panny Marie a třídílné rodinné hrobky šlechtické rodiny Gallasů a Clam-Gallasů. V odpolední pauze měli žáci možnost prohlédnout si Hejnice a blízké Lázně Libverda. Po té byl každý obeznámen s možnostmi práce v zahraničí. Zprostředkovat práci v ostatních zemích Evropské unie pomáhá síť EURES. Závěrečným bodem programu bylo vytvoření návrhu loga projektu GEMINI a jeho vyhodnocení.

Poslední den dopoledne se německá i česká skupina rozdělily. Německá skupina navštívila firmu Drylock v Hrádku nad Nisou a česká skupina zase odjela do Großschönau prohlédnout si firmu Frottana.

Na závěr bych ráda poznamenala, že se mi akce líbila, vydařila se, z obou stran byl zájem dozvědět se více o druhé skupině. Byli jsme nuceni používat cizí jazyk, a tím si taky procvičit znalosti získané ve škole.

Každý si odsud odnesl jistě krásné zážitky, nové informace a někteří si zde našli i nové a skvělé přátele. V budoucnu se určitě ráda opět zúčastním dalšího setkání s takovýmto programem.

Nikola Machalová, O2T