Nacházíte seÚvod » O škole » Aktuality

Liberec ožil mladou módou z České republiky a ze Slovenska

19. 9. 2016


Soutěž „Oděv a textil, Liberec“, kterou pořádá Střední průmyslová školy textilní Liberec ve spolupráci s Fakultou textilní TU Liberec, je rok od roku lepší, zábavnější, profesionálnější. Za vše hovoří počet přihlášených soutěžních kolekcí (letos k sedmi desítkám, včetně mezinárodního zastoupení ze Slovenska, pozvání přijali i zástupci partnerské německé textilní školy z Plauen), krásné prostory liberecké univerzity a trvalá přízeň významných partnerů a sponzorů.


Třetí ročník, který se konal 15. 9. 2016, potvrdil, že soutěž byla postavena na pevných základech: přirozeném a logickém partnerství SPŠ textilní Liberec s Fakultou textilní TU Liberec, vzdělávající ve stejném oboru, zapojení žáků základních škol, kteří jsou hravou formou přivedeni k textilní tvorbě, a záštitě textilních firem. Nabídku k partnerství soutěžní kategorie přijala letos firma Juta, a.s., Dvůr Králové nad Labem. Tradičním partnerem soutěže je Střední škola řemesel a služeb, Jablonec nad Nisou, která všechna první místa vyrobila nádherné skleněné plastiky.

Program odstartovala nesoutěžní přehlídka pořadatelské školy. Pak už se do pilné práce pustila porota pod vedením módní návrhářky Jitky Klett. V porotě spolu s ní zasedli: akademický malíř Stanislav Krotký, zastupující TU Liberec, výkonný ředitel ATOK Mgr. Jiří Česal, personální ředitelka Juty, a.s., Dvůr Králové nad Labem Ing. Jitka Jakubcová, absolventka SPŠ textilní Lucie Šantrochová, která si úspěšně buduje vlastní módní značku,Ing. Bc. Dagmar Renčínová, zástupkyně ředitele SPŠ textilní Liberec, a Kateřina Kubíková z módního časopisu Burda Style. Ten umožnil svým čtenářům hlasovat o soutěžních modelech na svých facebookových stránkách, na základě hlasování časopis udělil své ceny.

Soutěžní kategorie základních škol Tvoříme z textilu letos přilákala zájemce nejen z Libereckého kraje. První cenu získal výtvarný kroužek při Základní škole Miletín z Královéhradeckého kraje za kolekci Čtvero ročních období. Malé manekýnky předvedly své modely se stejným zaujetím jako jejich starší vzory a vtipnou choreografií okamžitě roztleskaly publikum.

Firma Juta, a. s. Dvůr Králové nad Labem, převzala záštitu nad kategorií Kouzlo technické textilie, jejíž zadání nebylo vůbec snadné. Mladí návrháři se ale netypických materiálů, věnovaných firmou nezalekli, ale naopak se nebáli experimentovat. Z ceny pro 1. místo se radovala Integrovaná střední škola živnostenská z Plzně za vítěznou kolekci Pod maskou přírody. Porotu zaujali i použitím rekvizit.

Pak se na oděvech začaly objevovat přírodní materiály (dýha, hobliny, peří, dokonce i srnčí parohy), a to bylo znamení, že se soutěží pod názvem Příroda nás obléká. Krásné ceny za vítězství si do Prostějova za kolekci Gejzír odvezla Střední škola módy a designu.

Celkem 28 kolekcemi byla zastoupena kategorie V zrcadle doby. K vidění byly velmi kreativní modely, s vyspělým zpracováním, střihově náročné. Tvůrci se nechali inspirovat odlehlými kouty světa (Jin a jang), do modelů vtělili historické reminiscence (Art deco). Cenu pro vítěze si v největší konkurenci vybojovala Integrovaná škola živnostenská Plzeň za kolekci Samurajové.

Rafinované, někdy i velmi ženské modely soutěžily v poslední kategorii Horečka sobotní noci. Za kolekci Bound Wings - Spoutaná křídla byla 1. místem oceněna Střední škola Strážnice.

Speciální Cena SPŠ textilní Liberec, kterou udělil ředitel školy, putuje na Slovensko. Za Jarnú náladu si ji odváží třída 3.A SŠ podnikania  z Prešova.

Tato soutěž „Oděv a textil Liberec 2016“ vrátila zpět název -  LIBEREC MĚSTO MÓDY A TEXTILU. Dokázala, že právem patří do sítě soutěží mladých módních tvůrců. Rok od roku se zlepšuje a je dobrou vizitkou nejen pořadatelů, ale i celého Libereckého kraje.

Napsali Mgr. Petr Luksch a Mgr. Zuzana Pechová

Kontakt

Střední průmyslová
škola textilní
Tyršova 1
Liberec 460 01

 

Tel +420 485 110 096
info@spstliberec.cz

Napište nám

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

© 2013 Střední průmyslová škola textilní

Webové stránky od Prezentujte se