Nacházíte seÚvod » O škole » Aktuality

2. ROČNÍK SOUTĚŽE „ODĚV A TEXTIL“ PŘINESL KVALITU

26. 9. 2015


Ve čtvrtek 24. 9. se v prostorách Technické univerzity Liberec uskutečnil 2. ročník soutěže mladých módních návrhářů Oděv a textil Liberec 2015 aneb Bez textilu by nebylo oděvu. Odvaha, se kterou se před dvěma roky pustily učitelky SPŠT  ing. Alena Benešová a ing. Jana Kočí do organizování soutěže pro žáky základních a středních škol, se vyplatila. V městě pod Ještědem se zrodila akce, která zdařile navázala na svou předchůdkyni ze 70. a 80. let minulého století „Mladý módní tvůrce ZENIT“.


Druhý ročník přilákal větší počet účastníků než loni a získal záštitu a podporu dvou desítek významných partnerů a sponzorů. Propojení naší pořadatelské školy a Fakulty textilní TUL se ukázalo jako velmi šťastné a funkční. Soutěž získala moderní zázemí univerzity, která využila příležitost k prezentaci svých studijních programů. Doprovodný program se skládal z textilních workshopů a ukázky výroby jablonecké bižuterie.

Program odstartovala nesoutěžní přehlídka pořadatelské školy. Nemohly při ní chybět úspěšné kolekce loňského školního roku – Snow fashion, která si přivezla bronz z Avantgardy v Lysé nad Labem, a kolekce V zajetí tisku, jež vznikla v rámci projektu Tech-Up a stala se absolutním vítězem soutěže Módný návrhár ve slovenském Ružomberoku.

Soutěžní klání hodnotila šestičlenná porota, která zasedla ve složení: módní návrhářka Jitka Klett , majitel módního salonu Pavel Lukáš, akademický malíř Svatoslav Krotký, zpěvák a textař Sebastian Navrátil a za pořádající školu Alena Purmová. Role předsedkyně poroty se zhostila stylistka, módní redaktorka a konzultantka v oblasti módy Klára Klempířová.

Porotci neměli vzhledem k vysokému počtu soutěžních kolekcí (63) a hlavně díky kvalitním a invenčním návrhům jednoduchý úkol. Soutěžilo se ve třech kategoriích. Malí návrháři ze základních škol Libereckého kraje předvedli v kategorii volné tvorby s textilem vše, co charakterizuje přehlídky zavedených tvůrců: nápaditost, vtipné, místy až divadelní provedení kolekcí (Alenka v říši divů od Tima Burtona). Cenu  pro vítěze, kterou pro všechny kategorie navrhla a zhotovila Střední škola řemesel a služeb z Jablonce n. N., si za kolekci I v dešti je krásně odnesla děvčata z dívčího klubu liberecké ZŠ U Soudu.

Novinkou letošního ročníku byla kategorie MILETA NÁS OBLÉKÁ. Firma Mileta z Hořic dodala materiál, z něhož soutěžící vytvořili kolekce. První cenu si odvezla za kolekci Léto v Norsku Markéta Myslivcová ze střední školy oděvní z Červeného Kostelce. V druhé kategorií určené pro střední školy se sešla velká konkurence a ocenit jen 3 kolekce bylo skoro nemožné. Nakonec porota rozhodla, že 1. cenu si do Kladna odvezou Karolína Černá a Nikola Škorpilová za kolekci Káva o páté. Své ceny rovněž udělil časopis Burda Style, který umožnil svým čtenářům hlasovat o soutěžních modelech na svých facebookových stránkách.

O kulturní program a zpestření soutěžního dne se postaral mladý populární zpěvák, textař a kytarista Sebastian (mimochodem absolvent SPŠT Liberec), jehož podpis, popř. společnou fotku mohli zájemci získat při zpěvákově autogramiádě.

Předsedkyně poroty závěrem ocenila úsilí a nasazení soutěžících a popřála jim hodně úspěchů v další práci.

Druhý ročník skončil, popřejme všem zúčastněným hodně sil do následujícího roku.

 

Napsala: Zuzana Pechová

 

Kompletní výsledky soutěže ve všech kategoriích najdete na stránkách soutětě zde.

Kontakt

Střední průmyslová
škola textilní
Tyršova 1
Liberec 460 01

 

Tel +420 485 110 096
info@spstliberec.cz

Napište nám

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

© 2013 Střední průmyslová škola textilní

Webové stránky od Prezentujte se