Lyžařský výcvikový kurz 1. ročníků 2015

13. 3. 2015

Ohlednutí za letošním "lyžákem" v Pasekách nad Jizerou pro vás napsala Lucie Kaňuchová z O1T s pomocí svých spolužáků. Šikovní prváci dodali k článku také fotografie v téměř profesionální kvalitě.

V neděli 1. 3. jsem jela společně s ostatními prváky na lyžařský kurz do Pasek nad Jizerou. Po celou dobu nás učili, bavili a hlídali učitelé Ing. Oldřich Haas a Ing. Lucie Holá a pan ředitel Mgr. Petr Luksch.

Příjezdový den byl chaotický: vybíralo se, kdo s kým bude na pokoji, ukládaly se lyže, vybírali jsme si stoly k sezení a pomalu se utvářely menší skupinky lidí, kteří si rozumějí. Hned první den došlo na lyže a snowboardy – učitelé nás rozdělili podle toho, jak kdo uměl lyžovat. Většina z nás odpadla už jen při chůzi do kopce a na lyžování neměli mnozí ani pomyšlení. Po náročném prvním dni následovalo seznámení se s pravidly na sjezdovce a pobavení se s profesory.

Druhý den ráno nás čekala vydatná snídaně. Obrovské stoly se slanou nebo sladkou stravou, každý si přišel na své. S nacpanými břichy jsme odcházeli na své pokoje připravit se na lyžování. Už nějaký čas dopředu jsme měli vybráno, jak budeme jezdit po skupinkách, takže nebyly žádné zbytečné hádky o místa na lanovce. Paní profesorka Holá měla svou skupinku začátečníků a učila je, jak správně lyžovat. Naše skupinka, která už trošku na lyžích uměla, lyžovala s panem Haasem. A snowboarďáky měl na starost náš pan ředitel (a instruktor Kuba, který si získal přízeň mnohých děvčat). Po dopoledním a odpoledním lyžování se zranila spolužačka (chtěla tu být připsána jako Nathy, královna romadúru). Nic vážnějšího to naštěstí nebylo a zůstala s námi až do samého konce. Tento večer nás měla bavit třída O1, která se na to jaksi vykašlala. A tak ji zastoupili profesoři.

Úterní program pokračoval už známým způsobem: výborná a bohatá snídaně, dopolední lyžování, oběd, odpolední lyžování  a večerní program. Třída O1 tentokrát vzala zábavu do svých rukou a připravila si pro ostatní různé otázky a úkoly. Všichni jsme se skvěle pobavili a zjistili na sebe plno věcí.

Středeční ráno bylo unavenější, a tak někteří jedinci zůstali s bolestmi na pokoji. Odpoledne nám profesoři vymysleli poněkud volnější program. Po obědě nás vzali na prohlídku do zdejšího muzea. Prohlédli jsme si fotky od samotného vzniku Pasek, dá se říci. Naši textiláci se pozastavili nad tkalcovským strojem a začali se hned zkoušet, jestli by uspěli u paní profesorky Fuxové (jak jsme dopadli, jí radši vyprávět nebudeme). V muzeu měli překrásný dřevěný betlém a obrovskou výstavu houslí. Cestou z muzea si většina zašla zakoupit nějaké pamlsky na večer.

Po návratu na penzion jsme s profesory stavěli sněhuláky. Většina z nás pojala tuto tvorbu poněkud "volněji", naštěstí to profesoři pochopili a sami se nad našimi výtvory pousmáli. A to by nebyl pan Haas, kdyby k tomu nepřihodil nějaký ten vtípek. O volnu před večeří šli všichni na své pokoje anebo po chodbách chytali signál od wi-fi. Ale našli se i tací jedinci, kteří si radši zahráli karetní hru se svou třídní. Večer bavila naše třída. Pro profesory a třídu O1 jsme si vymysleli hru na povolání a scénku. Sehráli jsme pohádku O Perníkové chaloupce. Jako vždy svým hereckým výkonem zazářili Jan Syrovátka a Nathalie Lukačovičová. Druhá třída měla ztvárnit pohádku O Červené Karkulce. Pojali to moderně a jiskru tomu dodala Marie Lásková, která je pro každou legraci.

Nastal poslední společný večer. Tentokrát pro nás měli připravenou zábavu učitelé. Nejprve odměnili pár statečných a obě třídy. A poté se soutěžilo o odměny pro jedince. Měli pro nás připravené různé otázky na tělo, psychotesty, soutěže ve dvojicích a nakonec soutěž pro vyhladovělé.

Konečně nastal den odjezdu. Některým se sice nechtělo, ale většina se těšila na svou postel a svůj záchod. Určitě na náš společný lyžák budeme vzpomínat ještě hodně dlouho. Čas, který jsme trávili pospolu, nás stmelil jako kolektiv. Naučili jsme se akceptovat rozdíly ostatních a ne je hned odsuzovat. Věřím, že budu mluvit za celou O1T, když napíšu, že se těšíme na další společné výlety a super zážitky.

Napsala: Lucie Kaňuchová, O1T

Dodatky vymysleli: Bronislav Kulich, Veronika Bartošová, Nathalie Lukačovičová, O1T

Autory fotek jsou: Lucie Kaňuchová, Veronika Bartošová, Bronislav Kulich, O1T